Iława

Atrakcje

Iława noclegi i okolice miasta w pełni zasługują na to, by być znanym w kraju i szeroko poza jego granicami regionem turystycznym. Obszar rozsławiają przede wszystkim wspaniałe możliwości wypoczynku, rozrywki i rekreacji w lasach, na plażach, przystaniach, stanicach wodnych na szlakach Jezioraka i innych jezior. Po prostu warto tu być!

Turystyka piesza i rowerowa:

Iława noclegi nad jeziorem i okolice to niezwykle atrakcyjne tereny dla najbardziej zapalonych miłośników pieszych i rowerowych wycieczek – oferujemy dziesiątki kilometrów interesujących szlaków dla tych, którzy upodobali sobie te formy turystyki. Najróżniejsze trasy ułatwią dotarcie do wielu mało znanych i interesujących miejsc na terenie Pojezierza Iławskiego o każdej porze roku. Dodatkowo, na terenie miasta znajduje się ponad 30 kilometrów bezpiecznych, wytyczonych w najbardziej atrakcyjnych częściach Iławy tras pieszych i rowerowych. Na najpopularniejszych – wzdłuż rzeki Iławki oraz wschodniego brzegu jeziora Jeziorak – znajdują się pomosty widokowe, kładki dla wędkarzy, place zabaw i altany wypoczynkowe. Z kolei biegnąca wokół Małego Jeziorka promenada nadbrzeżna pełna jest przytulnych kafejek i restauracji. To doskonałe miejsca także dla miłośników joggingu i nordic walkingu. Do spacerów po Iławie zachęcają również miejscowe zabytki. Dzieci, które przybędą do Iławy z rowerami lub wypożyczą je na miejscu, mogą spróbować swoich sił w Miasteczku Ruchu Drogowego – komunikacyjnym układzie ulic w zmniejszonej skali.

Żeglarstwo, kajakarstwo, turystyka wodna: agroturystyka Iława

Malowniczo położone jeziora i rzeki okolic Iława noclegi domki  tworzą wraz z Kanałem Elbląskim szeroki system żeglugi śródlądowej, łączącej okoliczne akweny wodne. Kanał ten umożliwia dopłynięcie z Iławy i Ostródy aż do Bałtyku, co każdego roku wykorzystują wytrawni żeglarze i kajakarze, planując swoje wodne podboje. Popularność wyznaczonych tu tras kajakowych i żeglarskich miała duży wpływ na ulokowanie w okolicach licznych stanic wodnych, obozowisk i pól biwakowych. W samej Iławie funkcjonują sklepy żeglarskie, punkty slipowania łodzi oraz przybrzeżna stacja paliw. Miasto i okolice podziwiać można również z pokładu miejskiego tramwaju wodnego „Ilavia”. Rejsy spacerowe i czarterowe po najdłuższym jeziorze w Polsce organizowane są przy bulwarze Jana Pawła II, w samym centrum Iławy, tuż przy galerii handlowej nad Małym Jeziorakiem. Istnieje również możliwość wypłynięcia na Jeziorak wynajętym jachtem ze sternikiem i opłynięcia Wielkiej Żuławy. Dodatkowo, od kwietnia do października, Żegluga Ostródzko-Elbląska organizuje regularne rejsy z Iławy do Ostródy i z Ostródy do Iława domki letniskowe.

Wędkarstwo i myślistwo:

Wokół Iławy znajduje się wiele niezwykle uroczych i zacisznych miejsc, stworzonych dla miłośników wędkarstwa i myślistwa. Akweny Pojezierza Iławskiego obfitują w bogactwo i różnorodność gatunków ryb słodkowodnych. Niejeden wędkarz przeżył tu swoją największą wędkarską przygodę – także zimą, korzystając z uroków wędkarstwa podlodowego. Na terenie miasta, wzdłuż rzeki Iławki oraz wschodniego brzegu jeziora Jeziorak amatorzy wędkarstwa korzystać mogą ze specjalnie zamontowanych kładek dla wędkarzy, które umożliwiają wyjście w głąb rzeki i jeziora.

Jazda konna:

Obecne tutaj liczne stadniny dają możliwość wypożyczenia koni, bryczki z końmi, odbycia nauki jazdy konnej oraz uczestniczenia w zajęciach hipoterapii, zimą natomiast w kuligach. Miłośnicy jazdy konnej odnajdą tu wiele niepowtarzalnych miejsc i interesujących tras do tego typu formy spędzania wolnego czasu. Zwolennicy aktywnego wypoczynku zimą i latem skorzystają z kilkunastu atrakcyjnych szlaków i rajdów konnych.

Dziedzictwo kulturowe:

Na miłośników pieszych, rowerowych i konnych wycieczek czekają tu niezliczone kilometry szlaków, przedstawiających dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, w tym przede wszystkim zabytki architektury, sztuki i elementy kultury oraz miejsca związane z ważnymi wydarzeniami i postaciami.

Kultura:

Iława, obok swoich niezaprzeczalnych walorów przyrodniczych i wypoczynkowych, ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji kulturalnych. Szeroki wachlarz odbywających się tu imprez, obecność wielu instytucji zrzeszających ludzi kultury i sztuki oraz bogata tradycja czynią z miasta kulturalne centrum Warmii i Mazur. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: w maju “Dzień Pomarańczowy”, w czerwcu Festiwal Kultury Młodzieżowej połączony z Ogólnopolskim Turniejem Koszykówki “Broken Ball” i Fama Rock Festival, w lipcu “Dni Iławy” i Festiwal “Jeziorak Szanty”, w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting “Złota Tarka”. A to przecież tylko znikoma część tego, co mamy do zaoferowania.

Sporty zimowe:

Iława i okolice, obok możliwości aktywnego wypoczynku wiosną i latem, stwarzają również idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Tutejsze lasy i zamarznięte jeziora to najlepsze miejsce dla miłośników narciarstwa biegowego i kuligów.

Baza sportowa, kulturalna, rekreacyjna i gastronomiczna:

Na wszystkich czeka tu bardzo dobrze przygotowana baza turystyczna, w skład której wchodzą hotele o każdym standardzie, pensjonaty, przystanie, wypożyczalnie sprzętu wodnego, restauracje i kawiarnie. Dużym atutem miasta jest bardzo dobrze przygotowana infrastruktura sportowa, rekreacyjna i kulturalna. Na turystów czekają tu nowoczesne kompleksy boisk, pole do mini golfa, centrum sportów ekstremalnych, amfiteatr, kinoteatr, galerie sztuki oraz nowoczesna galeria handlowa, hala sportowo-widowiskowa i centrum turystyczno-rekreacyjne z basenem, komnatą solną i kręgielnią. Dzieci, które przybędą do Iławy z rowerami lub wypożyczą je na miejscu, mogą spróbować swoich sił w Miasteczku Ruchu Drogowego lub na rekreacyjnym torze rowerowym typu pumptrack. Można też wybrać się w rejs tramwajem wodnym po Jezioraku. Nocne życie Iławy tętni w wielu miejscach: dyskotekach, pubach i klubach. Zwiedzanie Iławy połączyć można tkaże z poznaniem oferty kulinarnej miasta.