Krościenko

Najstarszą budowlą miejscowości jest to kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych z wieku XIV – kościół murowany. Można tu zobaczyć między innymi: gotycką chrzcielnicę z orłem polskim wykutą w skale, ufundowaną
w 1493 r. przez Jana Olbrachta oraz polichromię z roku 1589 r., którą namalował Jakub Koraba. Polichromia przedstawia żywoty świętych, m.in. sceny z życia św. Barbary, czy postacie patronów flisaków i pasterzy. Polichromia w nawie opisuje zaś obrazami życiorys Jezusa – pochodzi ona z 1589 r. W znacznej części kościół zachował swą pierwotną gotycką bryłę, jednak podczas przebudowy kościoła w XVII wieku nadano mu cechy stylu barokowego. Kolejny zabytek, który należy koniecznie zobaczyć to, we wsi Grywałd,drewniany kościółek pw. św. Marcina z XV. Posiada on charakterystyczną dla gotyku podhalańskiego konstrukcję zrębową, z zewnątrz jest oszalowany i obity gontem.Wnętrze kościółka dzieli się na babiniec, usytuowany pod wieżą, szerszą nawę oraz prezbiterium. Układ ten przypomina plamn cerkwii łemkowskich i w niektórych książkach pojawia się myśl, że była to cerkiew.
Oryginalna bryła budzi podziw historyków sztuki i turystów. Wewnątrz uwagę przykuwają polichromia „Męka Pańska” z 1618 r., tryptyk późnogotycki w ołtarzu głównym,przedstawiający postacie św. Marcina, św. Anny Samotrzeć a także obraz „Matka Boska z Dzieciątkiem”. Kościółek uważany jest za najpiękniejszy w całych Karpatach.

Z nowszych budowli /lecz mających już status zabytków/ na uwagę zasługują także wille wzniesione dla kuracjuszy w pobliżu źródeł na Zawodziu, dwór wieloletnich właścicieli Krościenko noclegi – Dziewolskich, pensjonaty „Granit”, „Hanka’ i „Krysia”, których nie powstydziłyby się bardziej znane kurorty, czy pozostałości starościńskiego folwarku. Dominantą dzisiejszej panoramy noclegi Krościenko jest ukończona w latach 90. XX wieku świątynia parafialna Dobrego Pasterza. W górnym kościele uwagę zwraca ołtarz główny, a wdolnym grobowiec błogosławionego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy ruchu „Światło – Życie”, i przeniesiona ze starego kościoła unikatowa XVII – wieczna droga krzyżowa.
Krościenko pokoje do wynajęcia rynek – mało kto wie, ale jest większy niż rynek Starego Miasta w Warszawie, stanowi pozostałość średniowiecznej lokacji na prawie magdeburskim z czerwca 1348 r. Jegi dawny wygląd przypominają już tylko kilka ocalałych parterowych domków z kamiennymi piwnicami, dzisiaj juz zabudowany jest współczesnymi domami i nie zachował klimatu dawnego miasteczka w sercu Karpat. Na placu miejskim witano wielu ważnych gości. Przez Krościenko agroturystyka ciągnęły kiedyś monarsze poczty, kierujące sie na Czorsztyn bądź Stary Sącz. Przejeżdżał tędy Władysław Jagiełła, Władysław Warneńczyk i Jan Kazimierz. W 1929 roku uroczyście witano tu prezydenta Ignacego Mościckiego. Prócz niego miasteczko odwiedzili gen. J. Haller i żona Józefa Piłsudzkiego /honorowa obywatelka Krościenko pensjonaty.

Aktywnych turystów na pewno zainteresuje wystawa w budynku Dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego. Przy drogach w kierunku Nowego Targu i Nowego Sącza powstały dwa parki linowe z licznymi atrakcjami. W ścisłym centrum warto zwrócić uwagę na pomniki Adama Mickiewicza z 1907 roku przed starą szkołą i Władysława Jagiełły z 1910 roku na niewielkim placyku w rozwidleniu ul. Jagiellońskiej i ul. Mickiewicza.